Samsung, Galaxy S25 Serisini Exynos 2500 ve Snapdragon 8 Gen 4 Varyantlarıyla Duyuracak

Samsung yakın zamanda Galaxy S24 serisinde Exynos 2400 ve Snapdragon 8 Gen 3 varyantlarını sunarak çift yonga seti yaklaşımı sergiledi. Şimdi ise Samsung’un 2025 yılında çıkacak Galaxy S25 ailesi için çift yonga seti yaklaşımını sürdüreceği bildiriliyor. Ancak bu kez yeni seri Exynos 2500 ve Snapdragon 8 Gen 4 varyantlarından güç alacak. Galaxy S25 Ultra’nın Snapdragon 8 Gen 4’ü mü yoksa Exynos 2500’ü mü kullanacağı belli değil. Raporda bu yonga setlerinin Galaxy S25 ailesi içindeki dağılımına ilişkin detaylara yer verilmedi.

Qualcomm’un Snapdragon yonga setinin hız ve grafik açısından Samsung’un Exynos yonga setinden daha iyi performans gösterdiği biliniyor. Ancak Qualcomm’un yonga setleri çok pahalı ve bu da Samsung’un telefonlarında yalnızca Snapdragon yongaları kullanması durumunda kâr elde etmesini zorlaştırıyor. Samsung bu sorunu çözmek için Exynos 2400’ü piyasaya sürdü ve sonunda Exynos 2500 gibi kendi Exynos yonga setlerini piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu yongalar sayesinde Samsung’un telefonlarının donanım yükseltmelerinden ödün vermeden sağlıklı bir kâr marjını korumasına olanak tanıyacağını söyleyebiliriz.

Söylentiler Exynos 2500’ün RDNA4 adı verilen gelişmiş GPU ve LPDDR5T adı verilen daha hızlı RAM desteği gibi bazı etkileyici özelliklere sahip olacağını öne sürüyor. Aynı zamanda Exynos 2400 gibi 10 çekirdekli bir CPU kümesine sahip olacak ancak Cortex-X5 çekirdeği eklenecek. Zaman geçtikçe bu yonga setleri hakkında muhtemelen daha fazla söylenti ve güncelleme çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x